Hrvatski gitarski kvartet

GITARSKI KVARTET

HRVATSKI GITARSKI KVARTET

Hrvatski gitarski kvartet je prvi zajednički koncert održao 2016. godine. Nakon toga, na više koncertnih turneja, predstavio se publici u Hrvatskoj i Sloveniji. Za koncert na Dubrovačkim ljetnim igrama, 2017. godine, nagrađen je nagradom Orlando (nagrada HRT-a za najbolji koncert).

Pored komornog programa, dua, tria i kvarteti, Kvartet je nastupao i sa Zagrebačkim solistima i Varaždinskim komornim orkestrom svirajući Vivaldijeve koncerte.

Gitarist Zoran Dukić (Zagreb, 1969.) počeo je učiti gitaru sa šest godina; diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, u razredu Darka Petrinjaka, a usavršavao se kod Huberta Käppela na Visokoj glazbenoj školi u Kölnu. Pobjednik je niza najvažnijih svjetskih natjecanja gitare kao što su Fernando Sor, Manuel Ponce, Manuel de Falla i Francisco Tárrega, a do danas je jedini koji je pobijedio na oba natjecanja Andrés Segovia (u Granadi i u Palmi de Mallorci). Na najvećemu je španjolskome gitarskom natjecanju u Madridu, održavanome pod pokroviteljstvom kraljevske obitelji, osvojio prvu kao i posebnu nagradu za interpretaciju španjolske glazbe. Osim toga, na mnogim je nadmetanjima osvojio i nagradu publike. Nastupao je (solistički i uz orkestralnu pratnju) na svim kontinentima; osobitu pozornost posvećuje suvremenoj glazbi pa se na njegovim koncertima često nalaze skladbe Takemitsua, Henzea, Reilyja, Cartera i Gubajduline, a mnogi su mu skladatelji i posvetili svoja djela. Nerijetko održava turneje na kojima izvodi cjelovečernje programe s Bachovom glazbom; također gaji posebnu sklonost za španjolski, odnosno južnoamerički glazbeni idiom, od Sora do Albéniza te od Tárrege do Villa-Lobosa. Snimao je za diskografske tvrtke u Njemačkoj, Španjolskoj, Belgiji i Kanadi. Kao vrstan pedagog odgojio je naraštaje klasičnih gitarista na Kraljevskome konzervatoriju u Haagu i na Hochschule für Musik u Aachenu te na Visokoj glazbenoj školi u Barceloni.

Petrit Çeku je rođen 1985. godine u Prizrenu (Kosovo) gdje je i započeo glazbeno obrazovanje u suradnji sa Luanom Sapunxijem. Preseljenjem u Zagreb (Hrvatska) 2002. godine nastavio je naobrazbu u klasi Xhevdeta Sahatxhije, a potom u klasi Darka Petrinjaka na Muzičkoj Akademiji u Zagrebu, na kojoj je diplomirao 2008. godine. Slijedeći dječački san, od 2009. do 2013. godine se usavršavao kod Manuela Barrueca na konzervatoriju Peabody u Baltimoreu (SAD).

Çekuov je izvanredni senzibilitet i ekspresivnost privukao publiku i kritičare diljem svijeta.

Gitarski kritičar Colin Cooper oslovio ga je kao „solista visokih mogućnosti“. Nastupao je diljem Europe i Sjeverne Amerike sa solističkim recitalima te kao solist u pratnji simfonijskih orkestara poput Simfonijskog orkestra Allentowna, Simfonijskog orkestra Baltimorea, Komornog orkestra Češke filharmonije, Orkestra državnog hermitaža St. Petersbuga,

Simfonijskog orkestra Albanske radiotelevizije, te najznačajnijim orkestrima u Hrvatskoj poput Zagrebačke filharmonije, Dubrovačkog simfonijskog orkestra te Simfonijskog orkestra HRT-a. Također, redovito nastupa sa poznatim ansamblom Zagrebački solisti te gitarskim triom Elogio.

Tokom bogate karijere osvojio je devet prvih nagrada na internacionalnim gitarskim natjecanjima među kojima se izdvajaju natjecanje Christopher Parkening u Malibuu (2012., SAD), Schadt u Allentownu (2011., SAD), Maurizio Biasini u Bologni (2011., Italija) te natjecanje Michele Pittaluga u Alessandriji (2007., Italija) .

Çeku je prvu studijsku ploču objavio 2008. godine pod etiketom američke diskografske kuće Naxos. Iste je godine nagrađen godišnjom nagradom Mladi glazbenik godine koju dodjeljuje Zagrebačka filharmonija i Hrvatska poštanska banka. Također, 2005. godine dobiva nagradu Ivo Vuljević koju dodjeljuje Hrvatska glazbena mladež, te osvaja natjecanje Ferdo Livadić koje se održava u sklopu festivala Samoborska glazbena jesen.

Petrit Çeku svira na gitari američkog graditelja Rossa Gutmeiera.

Maroje Brčić rođen je u Dubrovniku gdje i danas živi. Gitaru je počeo učiti sa sedam godina, a prvi učitelj mu je bio otac, Stefanin Brčić. Srednju glazbenu školu završio je u klasi prof. Istvána Römera, a diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Darka Petrinjaka. Predaje gitaru na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Splitu, redoviti je član ocjenjivačkih vijeća na natjecanjima u Hrvatskoj te često drži stručna predavanja i seminare. Na koncertnim podijima prisutan je više od dvadeset pet godina i to kao solist, solist uz orkestar i kao član raznih komornih tijela. Osim u domovini, nastupio je u Europi, Aziji i Sjevernoj Americi. Potaknuo je brojne autore da

pišu za gitaru, pa su tako svoja djela za jednu ili više gitara, za gitaru i flautu te tri gitare i glas napisali ugledni skladatelji: Željko Brkanović, Nikša Njirić, Ivo Josipović, Berislav Šipuš, Philip Bracanin, Anđelko Klobučar i Zoran Juranić. Dobitnik je Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu, Diplome Milka Trnina (s Dubrovačkim gitarskim trijom), a za koncert sa Zoranom Dukićem na Dubrovačkim ljetnim igrama nagrađen je uglednom nagradom Orlando. U izdanju Matice hrvatske – Ogranak Dubrovnik objavio je knjigu u kojoj obrađuje teme iz područja interpretacije i tehnike sviranja, a za diskografske kuće u Hrvatskoj i Austriji snimio je šest kompaktnih ploča.

Tvrtko Sarić rođen je Gospiću. Glazbenu naobrazbu započeo je u Rijeci gdje se tri godine školovao u klasi Nikole Jedrlinića da bi potom maturirao u Zagrebu u klasi prof. Ištvana Römera. Diplomirao je u klasi prof. Darka Petrinjaka na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji. Na Visokoj školi za glazbu u Lovranu pohađao je jednogodišnju specijalizaciju u klasi prof. Gorana Listeša. Koncertirao je u Sloveniji, Austriji, Italiji, Njemačkoj, Poljskoj, BiH, Meksiku i SAD-u. Kao solist, nastupao je s Zagrebačkom filharmonijom, Zagrebačkim solistima, Celjskim godalnim orkestrom, Varaždinskim komornim orkestrom, gotovo svim gudačkim kvartetima u Hrvatskoj, te kao član ansambla za suvremenu glazbu Cantus. Od 2010. do 2015.godine bio je član je renesansnog ansambla Minstrel, gdje je svirao lutnju. Od 2016. godine nastupa u kvartetu gitara (Zoran Dukić, Petrit Ceku i Maroje Brčić). S Kvartetom je, 2017. godine, na 68. dubrovačkim ljetnim igrama, dobio nagradu Orlando. Snima za diskografske kuće u Hrvatskoj i Sloveniji. Dobitnik je nagrade Porin (autorski nosač zvuka Berislava Šipuša, „Zajedno“, Cantus, 2018.).

Osnivač je i umjetnički ravnatelj nekoliko glazbenih ciklusa na području grada Gospića i Ličko-senjske županije. U zvanju višeg predavača zaposlen je na Odjelu za nastavničke studije u Gospiću, Sveučilišta u Zadru, te na Glazbenoj školi u Črnomlju. Na spomenutom odjelu 2012. godine osnovao je pjevački zbor „Degenija“. Za „izvrsna postignuća u umjetničkom radu i vođenju Zbora“ nagrađen je, 2017. godine Rektorovom nagradom.

Službena internet stranica Prandau festivala
Općenito o kolačićima

Internetske stranice Prandau Festivala koriste kolačiće (engl. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Za ispravan rad internetskih stranica, njihovo unaprijeđenije te poboljšanje vašeg iskustva pregledavanja, ove stranice moraju na vaše računalo, tablet ili mobilni uređaj spremiti malenu količinu informacija u obliku takozvanih kolačića. Kolačiće možete blokirati i nastaviti pregledavati stranicu, ali moguće je da vam neke funkcionalnosti stranice neće biti dostupne. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Nastavkom korištenja internetske stranice pristajete na uporabu kolačića. Više o kolačićima i načinu kako ih koristimo te načinu kako ih onemogućiti pročitajte u nastavku teksta.

Što su kolačići?

Kolačići su male tekstualne datoteke koje internetska stranica sprema na vašu terminalnu opremu (računalo ili mobilni uređaj) kada ju posjetite.

Za što se kolačići koriste?

Kolačići se mogu koristiti u razne svrhe. Najčešće se spremaju informacije poput preferiranog jezika stranice i drugih preferencija korisnika. Kasnije, kada opet otvorite istu stranicu, internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene vašim potrebama. Kolačići mogu spremati i neke osobne informacije kao što su vaše ime ili e-mail adresa u slučaju da im vi sami to omogućite unosom tih podataka negdje na internetskoj stranici. Kolačići nemaju pristup informacijama koje im vi niste dali i ne mogu pristupati drugim datotekama na vašem računalu.

Koje vrste kolačića postoje?

Kolačiće razlikujemo prema tome tko ih postavlja, koliko dugo ostaju spremljeni na vašem računalu te prema njihovoj namjeni.

Kolačiće može postaviti internetska stranica koju posjećujete (direktni kolačići) ili mogu biti postavljeni od strane neke druge domene kroz internetsku stranicu koju posjećujete, npr. Google Analytics (kolačići treće strane).

Ovisno o trajanju kolačića, razlikujemo kolačiće sesije i trajne kolačiće. Kolačići sesije se koriste za povezivanje akcija korisnika tijekom jedne sesije preglednika. Sesija preglednika počinje kad otvorite prozor preglednika i završava kad ga zatvorite. Kolačić sesije privremeno se izrađuje i briše nakon zatvaranja preglednika. Trajni kolačići ostaju spremljeni na vašem uređaju tijekom vremena određenog u samom kolačiću te se aktiviraju prilikom svakog pojedinog posjeta internetskoj stranici koja je kolačić izradila. Primjeri trajanja kolačića su 1 mjesec, 6 mjeseci, 2 godine, trajno i slično.

Prema namjeni kolačiće dijelimo na 3 glavne vrste:

  • Strogo potrebni kolačići nužni su za pravilno funkcioniranje internetske stranice. Koriste se za omogućavanje osnovnih funkcionalnosti stranice.
  • Analitički kolačići prikupljaju informacije o načinu na koji koristite internetsku stranicu – koje stranice najčešće posjećujete, je li došlo do kakvih grešaka prilikom rada stranice, koliko je bilo posjetitelja na stranici i slično. Ovi podaci su anonimni i ne mogu se povezati s pojedincem te se koriste isključivo za unaprjeđenje rada internetske stranice i ukupnog korisničkog iskustva
  • Zadnja skupina kolačića su kolačići za (ciljano) oglašavanje. Oni omogućavaju oglašavanje na mreži koje se može prilagoditi osobnim preferencijama tako da se prikazuju reklame koje su vama bitne i zanimljive, kako na internetskim stranicama autoškole Oprez, tako i izvan njih. Osim toga, koriste se i za ograničenje broja prikaza reklame te kao pomoć za učinkovito provođenje reklamnih kampanja. Za više informacija o online reklamnim kolačićima i online privatnosti, molimo pogledajte upute koje je osmislila industrija oglašavanja dostupne na http://www.youronlinechoices.com/hr/.

Kako upravljati postavkama kolačića?

Aktivnosti spremanja i slanja kolačića nisu vidljive krajnjem korisniku, ali možete kontrolirati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili blokirati te imate mogućnost brisanja kolačića pri zatvaranju internet preglednika ili na zahtjev. Međutim, ako u postavkama vašeg preglednika blokirate sve kolačiće (uključujući i strogo potrebne kolačiće), moguće je da ćete imati poteškoća u korištenju pojedinih dijelova internetskih stranica autoškole Oprez. Nakon što jednom date suglasnost za korištenje kolačića, kolačić s tom privolom će se pohraniti na vaš uređaj te se koristiti sljedeći puta kada posjetite ove internetske stranice. Ako želite povući vašu suglasnost, morat ćete obrisati kolačiće u postavkama vašeg internetskog preglednika.

Završne napomene

Zadržavamo pravo na izmjenu ove politike kolačića u bilo koje vrijeme i bez prethodne obavijesti. Nova Obavijest o kolačićima stupit će na snagu po objavi. Vaša je odgovornost da redovno provjeravate jeste li pročitali i složili se s politikom kolačića koja je u primjeni.

Ova politika kolačića je posljednji puta ažurirana 08.05.2021.

Više informacija o korištenju kolačića možete pronaći na mrežnoj stranici www.allaboutcookies.org.