5. PRANDAU FESTIVAL – koncert ansambla Projekt Lazarus, Donji Miholjac, 16. lipnja 2024. godine, nedjelja, u 19,30 sati, dvorac  Mailáth, ulaz slobodan.

 

Poštovani ljubitelji glazbe, s ponosom najavljujemo drugi koncert 5. Prandau Festivala, koji će u nedjelju, 16. lipnja 2024. godine, u dvorcu  Mailáth,  održati ansambl profesionalnih glazbenika pod nazivom „Projekt Lazarus“, koji na hrvatskoj i europskoj glazbenoj sceni djeluje od 2013. godine,  iza čijeg se neobičnog imena krije glavni cilj djelovanja ovoga ansambla – revitalizacija hrvatske glazbene baštine i njezina kontekstualizacija u europskom kulturnom i civilizacijskom diskursu.

Program počinje u 19,30 sati prezentacijom pod nazivom „Koncertni predgovor za sve one koje žele znati nešto više o hrvatskoj glazbenoj baštini!“ kojom će se predstaviti izdavačka aktivnost Projekta Lazarus, a nastavlja se koncertom u 20,00 sati.

Na predstavljanju tiskanih izdanja s publikom će razgovarati doc. Dr. sc. Martina Mičija, Robert Palić i Darijan Ivezić, kojom prilikom će se, povodom 400. obljetnice prvotiska, predstaviti dva vrijedna notna izdanja hrvatskih skladatelja – zbirke Parnassia militia (1622.) Vinka Jelića i Madrigali concertati Gabriela Uspera za koja su nagrađeni Zlatnom poveljom Predsjednika Matice hrvatske. Također će biti predstavljena i zbirka moteta skladatelja Hieronimusa Talonusa iz Pule – Armonicus parnassus (1628.),  koja je i  prva suvremena transkripcija i kritičko izdanje u redakciji prof. dr. sc. Ennija Stipčevića i magistrice muzikologije Ivane Petravić.

„Projekt Lazarus“ osnovan je u okviru Hrvatskoga glazbenog centra, a idejni je začetnik i osnivač ansambla Robert Palić, član opernog ansambla Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. Istraživanje, revitalizacija, promocija i prezentiranje hrvatske i europske glazbene baštine primarni su ciljevi „Projekta Lazarus“ koji se realiziraju kroz procese istraživanja nepoznate i neobrađene glazbene literature, ali i onih glazbenih spomenika visoke umjetničke vrijednosti koje su tijek vremena i nepovoljne povijesne okolnosti osudili na zaborav.

Kroz mnogobrojne projekte ansambl je između ostalog nastupio u bazilici San Giorgio Maggiore u Veneciji na VII. međunarodnom festivalu „Gaetano Callido“, na 56. Hvarskim ljetnim priredbama koncertom u katedrali sv. Stjepana u skladateljevu rodnomu Hvaru, na 59. Glazbenim večerima u sv. Donatu u Zadru, u St. Peterskirche,  na 12. festivalu hrvatske glazbe u Beču, Varaždinskim baroknim večerima 2017., 2018., 2019. i 2022. te na Festivalu Seviqc 2018., 2019. i 2020. godine, u Scuola Grande di San Rocco u Veneciji, Dubrovniku, Kotoru, Zagrebu, LaValletti (Malta), Novom Vinodolskom, Trogiru,  Osorskim glazbenim večerima, u crkvi Saint-Pierre-de-la-Jeune u Strasbourgu, u crkvi Dreifaltigkeitskirche u Bernu, na Prandau Festivalu u Donjem Miholjcu 2021. godine, u samoborskoj župnoj crkvi sv. Anastazije i župnoj crkvi Marije Kraljice Apostola u Zaprešiću, Preporodnoj dvorani HAZU u Zagrebu.

Kruna višegodišnjeg intenzivnog djelovanja „Projekta Lazarus“ u revitalizaciji hrvatske glazbene baštine ostvarena je na 48. Varaždinskim baroknim večerima koncertom u Franjevačkoj crkvi u Varaždinu, gdje su po prvi put u suvremenoj povijesti izvedene neke od skladbi istarskog skladatelja Francesca Sponge Uspera, krštenoga u crkvi sv. Eufemije u Rovinju 1561. godine.

Voditelj ansambla je tajnik Hrvatskoga glazbenog centra Robert Palić, umjetnički su voditelji ansambla dirigenti Darijan Ivezić i Franjo Bilić, umjetnička suradnica, pijanistica i producentica te predsjednica Hrvatskoga glazbenog centra je doc. dr. sc. Martina Mičija Palić, a uz njih osnovnu postavu ansambla „Projekt Lazarus“ čine sopranistice Tanja Rupnik, Daniela Perosa, Hana Ilčić i Petra Cik, mezzosopranistice Martina Menegoni i Nikolina Virgej Pintar, tenori Siniša Galović, Ivan Martinčić i Josip Čajko, bariton Matija Meić i bas Robert Palić. Sastav ansambla prilagođava se programu predviđenom za izvođenje pa su tako do sada s ansamblom surađivali: sopranistice Tanja Ruždjak, Darija Auguštan, Iva Krušić i Maja Sremec, mezzosopranistice Loredana Medan i Sonja Runje, tenori Goran Zorić i Hrvoje Foretić, baritoni Marin Čargo, Davor Nečak i Jurica Jurasić Kapun, basovi Martin Feller, Siniša Štork i Krešimir Klepo te instrumentalisti – violončelistica Lucija Pejković, violinisti Silvio Richter i Ivan Jakšeković, teorbist Izidor Erazem Grafenauer, lutnjist Danijel Jurišić i pijanist Božo Letunić.

Više o Projektu Lazarus doznajte putem poveznice: https://www.prandau-festival.com/projekt-lazarus-2024/

 

Glazba je radost, s veseljem vas očekujemo!

Službena internet stranica Prandau festivala
Općenito o kolačićima

Internetske stranice Prandau Festivala koriste kolačiće (engl. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Za ispravan rad internetskih stranica, njihovo unaprijeđenije te poboljšanje vašeg iskustva pregledavanja, ove stranice moraju na vaše računalo, tablet ili mobilni uređaj spremiti malenu količinu informacija u obliku takozvanih kolačića. Kolačiće možete blokirati i nastaviti pregledavati stranicu, ali moguće je da vam neke funkcionalnosti stranice neće biti dostupne. Postavke kolačića možete podesiti u svojem internetskom pregledniku. Nastavkom korištenja internetske stranice pristajete na uporabu kolačića. Više o kolačićima i načinu kako ih koristimo te načinu kako ih onemogućiti pročitajte u nastavku teksta.

Što su kolačići?

Kolačići su male tekstualne datoteke koje internetska stranica sprema na vašu terminalnu opremu (računalo ili mobilni uređaj) kada ju posjetite.

Za što se kolačići koriste?

Kolačići se mogu koristiti u razne svrhe. Najčešće se spremaju informacije poput preferiranog jezika stranice i drugih preferencija korisnika. Kasnije, kada opet otvorite istu stranicu, internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene vašim potrebama. Kolačići mogu spremati i neke osobne informacije kao što su vaše ime ili e-mail adresa u slučaju da im vi sami to omogućite unosom tih podataka negdje na internetskoj stranici. Kolačići nemaju pristup informacijama koje im vi niste dali i ne mogu pristupati drugim datotekama na vašem računalu.

Koje vrste kolačića postoje?

Kolačiće razlikujemo prema tome tko ih postavlja, koliko dugo ostaju spremljeni na vašem računalu te prema njihovoj namjeni.

Kolačiće može postaviti internetska stranica koju posjećujete (direktni kolačići) ili mogu biti postavljeni od strane neke druge domene kroz internetsku stranicu koju posjećujete, npr. Google Analytics (kolačići treće strane).

Ovisno o trajanju kolačića, razlikujemo kolačiće sesije i trajne kolačiće. Kolačići sesije se koriste za povezivanje akcija korisnika tijekom jedne sesije preglednika. Sesija preglednika počinje kad otvorite prozor preglednika i završava kad ga zatvorite. Kolačić sesije privremeno se izrađuje i briše nakon zatvaranja preglednika. Trajni kolačići ostaju spremljeni na vašem uređaju tijekom vremena određenog u samom kolačiću te se aktiviraju prilikom svakog pojedinog posjeta internetskoj stranici koja je kolačić izradila. Primjeri trajanja kolačića su 1 mjesec, 6 mjeseci, 2 godine, trajno i slično.

Prema namjeni kolačiće dijelimo na 3 glavne vrste:

  • Strogo potrebni kolačići nužni su za pravilno funkcioniranje internetske stranice. Koriste se za omogućavanje osnovnih funkcionalnosti stranice.
  • Analitički kolačići prikupljaju informacije o načinu na koji koristite internetsku stranicu – koje stranice najčešće posjećujete, je li došlo do kakvih grešaka prilikom rada stranice, koliko je bilo posjetitelja na stranici i slično. Ovi podaci su anonimni i ne mogu se povezati s pojedincem te se koriste isključivo za unaprjeđenje rada internetske stranice i ukupnog korisničkog iskustva
  • Zadnja skupina kolačića su kolačići za (ciljano) oglašavanje. Oni omogućavaju oglašavanje na mreži koje se može prilagoditi osobnim preferencijama tako da se prikazuju reklame koje su vama bitne i zanimljive, kako na internetskim stranicama autoškole Oprez, tako i izvan njih. Osim toga, koriste se i za ograničenje broja prikaza reklame te kao pomoć za učinkovito provođenje reklamnih kampanja. Za više informacija o online reklamnim kolačićima i online privatnosti, molimo pogledajte upute koje je osmislila industrija oglašavanja dostupne na http://www.youronlinechoices.com/hr/.

Kako upravljati postavkama kolačića?

Aktivnosti spremanja i slanja kolačića nisu vidljive krajnjem korisniku, ali možete kontrolirati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili blokirati te imate mogućnost brisanja kolačića pri zatvaranju internet preglednika ili na zahtjev. Međutim, ako u postavkama vašeg preglednika blokirate sve kolačiće (uključujući i strogo potrebne kolačiće), moguće je da ćete imati poteškoća u korištenju pojedinih dijelova internetskih stranica autoškole Oprez. Nakon što jednom date suglasnost za korištenje kolačića, kolačić s tom privolom će se pohraniti na vaš uređaj te se koristiti sljedeći puta kada posjetite ove internetske stranice. Ako želite povući vašu suglasnost, morat ćete obrisati kolačiće u postavkama vašeg internetskog preglednika.

Završne napomene

Zadržavamo pravo na izmjenu ove politike kolačića u bilo koje vrijeme i bez prethodne obavijesti. Nova Obavijest o kolačićima stupit će na snagu po objavi. Vaša je odgovornost da redovno provjeravate jeste li pročitali i složili se s politikom kolačića koja je u primjeni.

Ova politika kolačića je posljednji puta ažurirana 08.05.2021.

Više informacija o korištenju kolačića možete pronaći na mrežnoj stranici www.allaboutcookies.org.